חוק ומשפט ומה שביניהם – עו"ד פרי נובוטני

דבר העורך

אנחנו שמחים להציג בפניכם את גליון  הניוזלטר המשפטי בנושאי אבטחה, שיטור, פיקוח וכלי יריה של עו"ד פרי נובוטני .

 בגיליונות תמצאו שלל נושאים מעניינים וביניהם: כתבתו של עו"ד סרגיי חייקין על "חוק לא תעמוד על דם רעך" המעורר מחלוקת ביחס לחובה להגיש עזרה, המשך דגשים לנשיאת כלי יריה בדגש על אזרחים חמושים וכתבה מעוררת מחשבה בנושא האפשרויות להקים משטרה עירונית.

אולם לפני שנאחל לכם קריאה מהנה, לא ניתן שלא לומר כמה מילים על הפרשה שמסעירה את המדינה: פרשת אלאור אזריה, החייל היורה מחברון.

בצדק מעוררת הפרשה תחושות קשות בקרב הציבור משום שהיא עוסקת בשאלות ערכיות קשות של מידת הגיבוי שיש לתת לאנשי כוחות הבטחון ובפרט לחיילי הסדיר ("הילדים שלכולנו"), אחריות מפקדים והיחס הראוי לאויבים מנוטרלים.

במישור הערכי מעוררת הפרשה דיונים מורכבים (ואף מעבר לכך) אבל במישור המשפטי הדברים פשוטים יחסית משום שערכיו של העם מובילים, אמנם, לחקיקת חוקים, אולם משנחקקו החוקים, הם מחייבים את כולם.

במצב החוקי בישראל כיום הריגתו של אדם שאינו מסכן מהווה עבירה פלילית וזאת אף אם הוא מחבל מתועב שמספר דקות קודם ניסה לרצוח חיילים.

כאמור, אפשר אולי להתווכח על הצורך בשינוי החוק, אולם כל עוד זה החוק, הוא מחייב את כולם.

פרשת אלאור אזריה לא עסקה בנושאים ערכיים, היא עסקה בנושאים משפטיים. בית הדין הצבאי נדרש לקבוע האם הוא מאמין לחייל שטען כי חשב כי הוא וחבריו נתונים בסכנה מצד המחבל (ואז, גם אם טעה החייל, יכולה לקום לו טענה של הגנה עצמית) או שמא הם סבורים כי הירי לא בוצע בתנאים בהם היורה פטור מאחריות.

כפי שאמרתי במספר פורומים, לא הוצאתי מכלל אפשרות כי בית הדין יזכה את אזריה, ולא בהכרח כי התנהגותו הייתה ראויה (כאמור, אין במשפט עיסוק בנושא הערכי) אלא כי התביעה תתקשה לסתור את טענותיו לנוכח המצב בזירה, אולם כידוע, בית הדין קבע אחרת ומה ייקבע בערעור, ככל שיהיה כזה, נאלץ להמתין כדי לראות.

כאמור, פרשה מורכבת במישור הערכי אבל יחסית פשוטה במישור המשפטי. נקווה שצה"ל והמדינה ידעו להתגבר על השלכותיה במהרה.

קריאה מהנה,
פרי נובוטני

אתר החברה – http://sec-law.co.il/index.aspx

חוק משפט ומה שביניהם–עו"ד פרי נובוטני

משטרה עירונית אמיתית

משטרה עירונית אמיתית

משטרה עירונית אמיתית – האפשרות כבר כאן…  החוק כבר מאפשר הקמת משטרה עירונית אמיתית אולם לא ברור מה הסייגים שייקבעו לכך הרשויות המקומיות כנר... Read more

דגשים למחזיקי כלי יריה

דגשים למחזיקי כלי יריה

דגשים למחזיקי כלי יריה – עשה ואל תעשה לאחר ביצוע ירי להלן נציג בפניכם מספר דגשים מעשיים שעשויים, לדעתנו, לצמצם למחזיקים בכלי יריה את הסיכונים גם... Read more